PIKNIK PODMIOTÓW EKONOMII SPOŁECZNEJ

Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy zaprasza podmioty ekonomii społecznej do udziału w Pikniku Podmiotów Ekonomii Społecznej, który odbędzie się w niedzielę 23 czerwca 2024 r. na Promenadzie Niemena w Częstochowie. Dzięki udostępnionej przez nas przestrzeni Organizacje będą miały okazję rozgościć się, zaprezentować z jak najlepszej strony i zaprosić mieszkańców do siebie!

Piknik Podmiotów Ekonomii Społecznej, to niepowtarzalna okazja, by:

 • zaprezentować mieszkankom i mieszkańcom Częstochowy swoją ofertę,
 • poznać inne Podmioty Ekonomii Społecznej i razem z nimi pracować nad pozytywnym wizerunkiem III sektora.

Podczas wydarzenia będziecie mogli poznać prezentujące się na stoisku wystawienniczym, działające na naszym terenie, organizacje pozarządowe takie jak Stowarzyszenia, Fundacje, Koła Gospodyń itp. Zachęcamy do udziału w interaktywnych warsztatach, pokazach czy zajęciach, które będą ciekawą formą przestawienia działalności organizacji.

Udział w Pikniku jest bezpłatny.

Nasze Stowarzyszenie również bierze udział w tym Pikniku. W związku z tym zapraszamy osoby chętne do organizacji stoiska i prezentacji Naszego Stowarzyszenia. Liczymy na Wasze zainteresowanie i pomoc.

Serdecznie zapraszamy

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA

Serdecznie zapraszamy na XVII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia które odbędzie się we wtorek – 25.06.2024 w sali Pałacu Ślubów przy ul. Focha 19/21 w Częstochowie.

Pierwszy termin spotkania godz. 16.00

W przypadku braku kworum (powyżej 50%) drugi termin godz.16.15

Porządek obrad

PORZĄDEK OBRAD XVII WALNEGO ZEBRANIA CZŁONKÓW CzSRiIS

Częstochowa ul. Focha 19/ 21

I termin 25.06.2024 godz.16.00

II termin 25.06.2024 godz.16.15

 1. Otwarcie XVII Walnego Zebrania Członków CzSRiIS
 2. Stwierdzenie prawomocności zebrania i zdolności w podejmowaniu uchwał
 3. Przedstawienie, uzupełnienie i przyjęcie porządku obrad
 4. Wybór Prezydium XVII Walnego Zebrania Członkow – przewodniczący, sekretarz, członkowie
 5. Wybór Komisji Skrutacyjnej i Komisji Uchwał i Wniosków
 6. Wybory do władz Stowarzyszenia
 7. Przedstawienie Spawozdania finansowego za rok 2023
 8. Głosowanie o zatwierdzeniu bilansu i przeksięgowaniu zysków
 9. Głosowanie za przyjęciem nowych członków CzSRiIS
 10. Uwagi do porządku obrad
 11. Zamknięcie obrad

Przypominamy, że w tym roku wybieramy cały Zarząd i Komisję Rewizyjną

Prosimy o przemyślane kandydatury i zapraszamy do współpracy

Liczymy na Państwa obecność

Zapraszamy

WAŻNE

Zmiana terminu spotkania!

Spotkanie z cyklu środa reumatyka odbędzie się 22 maja br. o godz. 16.00

Ze względu na zmiany w kalendarzu pracy zaproszonej Pani rehabilitant musimy zrobić zmianę terminu

Bardzo proszę przekażcie sobie na wzajem tę informację

Serdecznie zapraszamy

ŚRODA REUMATYKA

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu ŚRODA REUMATYKA które odbędzie się 29 maja br. jak zawsze w sali w Pałacu Ślubów przy ulicy Focha 19/21 o godz. 16.00

Naszym gościem specjalnym będzie rehabilitantka AGNIESZKA FRUKACZ.

Ukończyła Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum

Obecnie mieszka i pracuje w Konopiskach

Pani Agnieszka jest magistrem fizykoterapii,

Udziela pacjentom świadczenia z zakresu kinezyterapii, masażu i fizykoterapii.

Samodzielny Publiczny ZOZ GOZ KONOPISKA ::: REHABILITACJA

Gabinety: Fizykoterapii i kinezyterapii czynne są w dni powszednie w
godzinach od 8 do 18
Świadczenia są udzielane na podstawie skierowania od lekarza posiadającego umowę z NFZ
 Obowiązki Kierownika gabinetu fizjoterapii pełni mgr fizjoterapii
Agnieszka Frukacz.
Konsultacji lekarskich udzielają: lek. med.  specjalista rehabilitacji medycznej Marian Rosak, lek. med. specjalista rehabilitacji medycznej
 Agnieszka Wójcik
Zabiegi wykonują: mgr fizjoterapii Agnieszka Frukacz,  mgr fizjoterapii Wojciech Dali Maryoush, tech. fizjoterapii Jolanta Bator 
 I KINEZYTERAPIA- indywidualna praca z pacjentem – ćwiczenia specjalistyczne- ćwiczenia czynne w odciążeniu, wspomagane, izometryczne, na przyrządach 
II MASAŻ- klasyczny – suchy- limfatyczny – mechaniczny 
III ELEKTROTERAPIA– galwanizacja- jonoforeza- prądy diadynamiczne- prądy TENS- prądy interferencyjne- prądy TREBERTA- prądy KOTZA- ultradźwięki miejscowe- elektrostymulacja
IV IMPULSOWE POLE MAGNETYCZNE niskiej częstotliwości 
V ŚWIATŁOLECZNICTWO– laser (skaner + punktory)- lampa Sollux- lampa Bioptron 
VI KRIOTERAPIA– miejscowa (pary ciekłego azotu)
 VII INHALACJE
Brak dostępnego opisu zdjęcia.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE

UNIEJÓW

Wszystkich zapisanych na wyjazd na baseny termalne do Uniejowa dn. 18.05.2024 informujemy że zbiórka jest o godz. 7.00 przy ul Focha jak zawsze 🙂

Przypominamy o zabraniu strojów kąpielowych, klapkach, ręcznikach….. i dobrych humorach ;-))

Do zobaczenia

Spotkanie z cyklu ”Środa Reumatyka”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie 24.04.2024r w Pałacu Ślubów przy ul. Focha 19/21 na godz. 16.00

Gościem specjalnym spotkania będzie Pani Dermatolog Małgorzata Jędrzejczyk-Komar.

Pani Doktor pracuje w Częstochowie od 2008r w Poradni Dermatologicznej w Przychodni Lekarskiej ” Wrzosowiak”.

Lek. Małgorzata Jędrzejczyk-Komar jest absolwentką Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, który ukończyła w 2003 roku. Pierwsze kroki jako młody lekarz stawiała w Oddziale Dermatologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 4 w Bytomiu, gdzie nabyła doświadczenia jako dermatolog. Od roku 2011 jest specjalistą w dziedzinie Dermatologii i Wenerologii. Stopień ten uzyskała pod kierunkiem doktor Reginy Rachowskiej w Klinicznym Oddziale Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii w Zabrzu. Od 2008 roku pracuje w Poradni Dermatologicznej w Przychodni Lekarskiej „Wrzosowiak”  w Częstochowie. Przez cały okres pracy zawodowej nieustannie pogłębia swoją wiedzę z zakresu dermatologii i wenerologii uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

ZAPRASZAMY

Częstochowscy seniorzy znów mogą ćwiczyć za darmo w Hali Sportowej Częstochowa

Home / Polecamy / Częstochowscy seniorzy znów mogą ćwiczyć za darmo w Hali Sportowej Częstochowa

Po kilku latach przerwy wraca akcja „Pogodna jesień – starzej się zdrowiej”. Na seniorki i seniorów czekają zajęcia rekreacji ruchowej i profilaktyki zdrowotnej.

Od marca tego roku zajęcia dla seniorów zostają wznowione. Do udziału w programie zostali zaproszeni seniorzy zameldowani w Częstochowie.

Celem programu jest zorganizowanie i przeprowadzenie usprawniających zajęć rekreacji ruchowej i profilaktyki zdrowotnej.

Program obejmuje zróżnicowane zajęcia z zakresu: rekreacji ruchowej : zumba/aerobic, gimnastyka ogólnorozwojowa, zdrowy kręgosłup, ćwiczenia rytmiczne i ruchowe, joga, nordic walking, gry i zabawy sportowe;
zajęcia profilaktyczne z zakresu zdrowia w tym. m.in.: prelekcje, seminaria, warsztaty, konsultacje; konkursy dotyczące zdrowego stylu życia.

Realizatorzy programu:

1. Stowarzyszenie Sportowa Częstochowa
Miejsce realizacji zadania:
    • Hala Sportowa ul. Żużlowa 4
tel. 451 646 853

2. Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki
Miejsce realizacji zadania:
    • Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów ul. Staszica 10
tel. 509 656 937, 798 836 819

3. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy
Miejsce realizacji zadania:
    • Dzienny Dom Senior+ ul. Marysia 93
tel. 506 845 550, 516 191 239

4. Fundacja Dla Rozwoju
Miejsce realizacji zadania:
    • Międzysąsiedzki Klub Seniora ul. Kościuszki 13
tel. 663 750 534

SENIORALIA

Częstochowscy seniorzy znów będą rządzić miastem. A to za sprawą wiosennej odsłony Senioraliów, która odbędzie się 3 i 5 kwietnia w Hali Sportowej Częstochowa. W programie m.in. występ Andrzeja Rybińskiego i charytatywny koncert „Grube Ryby Symfonicznie”. Gwiazdą będą Skaldowie.

– Z wdzięczności i szacunku dla częstochowskich seniorów powstał program „Częstochowa wspiera Seniorów”, a w jego ramach wiele różnych inicjatyw – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – 3 i 5 kwietnia zapraszamy na wiosenne Senioralia. Pierwszy dzień będzie jak zwykle aktywny. Następnie zrobimy przerwę, żeby seniorzy mogli się zregenerować i przygotować do tego, co będzie się działo 5 kwietnia. To dzień kulturalny, w którym na scenie wystąpi ponad setka artystów. Po części koncertowej odbędzie się potańcówka przy muzyce didżeja – dodaje.

Siódma edycja rozpocznie się przekazaniem seniorom kluczy do bram miasta. Dla uczestników przygotowano poczęstunek oraz liczne atrakcje, związane z aktywnością fizyczną i zdrowiem (zajęcia zumba gold, zdrowy kręgosłup oraz gimnastyka). W holu głównym Hali Sportowej Częstochowa będzie można odwiedzić stoiska organizacji i instytucji działających na rzecz seniorów. Wstęp wolny.

Drugiego dnia Senioraliów, czyli 5 kwietnia w Hali Sportowej Częstochowa odbędą się występy muzyczne (od ok. godz. 18). Zaplanowano występ Andrzeja Rybińskiego, koncert „Grube Ryby Symfonicznie” z udziałem orkiestry i chóru Filharmonii Częstochowskiej. Gwiazdą wieczoru będą natomiast Skaldowie. Ostatnim punktem imprezy będzie potańcówka przy muzyce DJ-a. 

Wyjątkowym w skali kraju będzie z pewnością charytatywny koncert „Grube Ryby Symfonicznie”. To grupa znanych samorządowców, urzędników artystów, oraz ich gości, którzy porozumieli się ponad wszelkimi podziałami w celu realizacji dużego projektu muzycznego. Do tej pory udało się uzbierać środki m.in. na rzecz częstochowskiego hospicjum czy też, jak w przypadku koncertu w Olsztynie z zespołem Elektryczne Gitary na rzecz chorego chłopca. Na liście występów mają już kultową ,,Piwnice pod Baranami’’ w Krakowie, grali też w Parlamencie Europejskim. Wystąpili charytatywnie również w częstochowskiej Filharmonii. Całkowity dochód z koncertu został przeznaczony na rzecz potrzebujących dzieci pracowników Urzędu Miasta i jednostek miejskich.

– Każdy koncert zespołu Grube Ryby jest inny, za każdym razem mamy inny pomysł. Tym razem chcemy, żeby były to „Grube Ryby Symfonicznie”, Będzie to jedyny taki projekt w Polsce. Seniorzy bardzo chcieli wziąć udział w takim wydarzeniu, a nie możemy zbyt często koncertować ze względu na bardzo rozległy skład i możliwości techniczne. Jesteśmy przekonani, że seniorzy będą zadowoleni, tym bardziej, że cały program przygotowany jest dla tej grupy społecznej. Zespół „Grube Ryby” występuję wyłącznie charytatywnie. Tym razem będzie to zbiórka na rzecz potrzebującego muzyka Filharmonii Częstochowskiej. Projekt odważny, bez precedensu – dodaje.

W trakcie Senioraliów zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa dojeżdżająca do Hali Sportowej Częstochowa.

Bilety od 4 marca w cenie 10 złotych dla osób powyżej 60. roku życia do nabycia w kasie Filharmonii Częstochowskiej,  Miejskim Domu Kultury, OPK „Gaude Mater”, Miejskiej Galeria Sztuki, Hali Polonia i Hali Sportowej Częstochowa oraz w Częstochowskiej Organizacji Turystycznej.

Program Senioraliów na 3 kwietnia

godz. 10 – otwarcie stoisk organizacji działających na rzecz seniorek i seniorów
godz. 11 – uroczyste otwarcie i przekazanie kluczy od bram Miasta Częstochowy
godz. 11.45 – Zumba Gold
godz. 12.15 – Gimnastyka Ogólnorozwojowa
godz. 12.30 – Zdrowy Kręgosłup
godz. 13 – słodki poczęstunek

Bilety na dzień koncertowy można kupić:

 • Miejskim Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego (MDK koordynuje organizację imprezy),
 • OPK „Gaude Mater” przy ul. Dąbrowskiego,
 • Hali „Polonia” przy ul. Dekabrystów,
 • siedzibie Częstochowskiej Organizacji Turystycznej przy alei NMP,
 • Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej,
 • w Miejskiej Galerii Sztuki przy alei NMP,
 • w kasie Filharmonii Częstochowskiej przy ul. Wilsona.

Osoby powyżej 60. roku życia za bilet zapłacą 10 zł, pozostali – 150 zł.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU

WESOŁYCH ŚWIĄT

Kiedy jest Wielkanoc?

Wielkanoc jest świętem ruchomym. Termin świąt jest uzależniony od faz Księżyca. Wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni. Najwcześniej może być 22 marca, najpóźniej 25 kwietnia. W 2024 roku Niedziela Wielkanocna jest 31 marca.

Istota Świąt Wielkanocnych

Święta Wielkanocne związane są z obrzędami religijnymi. Wierni przeżywają mękę, ukrzyżowanie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Świętom towarzyszą też tradycje ludowe – malowanie pisanek, śmigus-dyngus, szukanie upominków od zajączka, wśród symboli są też kurczaczki i baranki.

 • Niech Zmartwychwstały Pan napełni Twoje serce radością i pokojem. Wesołego Alleluja!
 • Niech łaska Boża i radość płynąca z Zmartwychwstania umocni Waszą wiarę i nadzieję. Szczęśliwej Wielkanocy!
 • W tych świętych dniach, niech Chrystus Zmartwychwstały będzie z Wami, błogosławiąc i strzegąc Waszej rodziny.
 • Niech blask Zmartwychwstania Pańskiego rozjaśni Wasze życie i umocni w wierze.
 • Niech Zmartwychwstały Chrystus oświeca drogi codziennego życia.
 • Niech Bóg Cię strzeże, a dobroć otacza.

Wesołego królika, co po stole bryka,
spokoju świętego i czasu wolnego,
życia zabawnego w jaja bogatego
i w ogóle wszystkiego, kurczę, najlepszego!

***
Dwa kurczaczki się spotkały
i pisankę dać nam chciały.
Z jajka woda wyleciała,
śmigus-dyngus obwieszczała.

***

Cukrowy baranek ma złociste różki
pilnuje pisanek na łączce z rzeżuszki.
A gdy nikt nie patrzy, chorągiewką buja
i cichutko beczy Święte Alleluja.

***

Na Wielkanoc od króliczka,
niech Ci wpadną do koszyczka,
niezła kasa i kiełbasa,
radość życia, coś do picia
i na miłość chęci tyle,
by mieć wszystko inne w tyle!

UWAGA

Spotkanie z cyklu Środa Reumatyka 27.marca br. ze względu na prace i obowiązki przedświąteczne odwołane.

Spotykamy się 24.04.2024 na którym
będzie obecna rehabilitantka

Do zobaczenia

lipiec 2024
P W Ś C P S N
« cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa